• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/zeynal.aydn@hotmail.com
  • https://www.twitter.com/zeynal.aydn@hotmail.com

Canlı Performans Resim Gösterisi

Kozan Koleji sanatsal bir tanıtım etkinliği gerçekleştirdi.
Çok amaçlı salonda gerçekleştirilen etkinlikte “Kuru Fırça Tekniği” tanıtıldı. Tanıtımı Kozanlı Ressam İsmet Çabuk yaptı.
Çalışmaya başlamadan önce öğrencilere ön bilgi veren Ressam İsmet Çabuk, bu teknikteki çalışmayı Türkiye’de ilk kendisinin yaptığını,  çalışma yapacağı alanın 180 gramajlı, dokulu bir resim kâğıdı olduğunu belirtti ve 1cm3  yağlı boyayı, makine yağıyla incelterek kuru bir fırça ile çalışmaya başladı. Çalışma sırasında esnek uçlu yağlı boya fırçaları, hamur silgi ve keskin uçlu silgilerle farklı efektler elde edilebildiğini gösteren İsmet Çabuk, portre çalışmalarına en siyahtan en açığa doğru, göz yuvarlağından ve resim kirliliğini en aza indirmek için yukarıdan aşağıya çalışmaya başlanmasını önerdi. Çabuk, portredeki tonlamaları yaparken paletin üzerindeki yağlıboya karışımını paletin kenarından kıyısından çalışma yapılacak yer oranında alınmasına, boyayı kâğıda aktarırken bu karışımın kuruma süresine, müdahale etme süresine dikkat edilmesini söyledi ve fırçayı beyaz alanlar için ne kadar bastırmak ve kâğıda aktarılan karışımın bazı noktalarından nasıl faydalanılabileceğini gösterdi.

Yaklaşık iki ders saati İsmet Çabuk’un canlı performansla yaptığı çalışmanın her aşamasını büyük bir dikkatle izleyen öğrenciler, çalışma bitiminde çeşitli sorular sorarak meraklarını giderdiler.

3145 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
KOZAN KOLEJİ MARŞI


Bağlantılar